AKCE ŠKOLY

Třídní třídenní výlet 9. A. (Polytechnický třídenní workshop. Realizace projektu I-KAP. Polytechnická výuka pro žáky ZŠ.)

Dne 2. 4. 2019 se uskutečnilo v Pasově na Umělecké základní škole Haidenhof partnerské setkání se ZŠ Dukelská z Českých Budějovic. 40 českých dětí a jejich učitele přivítal sbor 4. tříd, následovala prohlídka školy a poté prohlídka Pasova. V 16:30 proběhla ve výstavní síni Kulturmodell vernisáž výstavy na téma „Brücke – Most“, jíž se zúčastnili zástupci obou partnerských měst, vedení škol i učitelé a žáci.

01most sm   02most sm

Každý, kdo se všemi silami probojoval do deváté třídy, měl na konci této strastiplné cesty šanci jet na školní výlet do Anglie.

V neděli, 19. května večer jsme vyrazili směr Rozvadov. Noční cesta přes Německo se stala noční můrou především pro ty dlouhonohé z nás. První zastávka u Atomia v Bruselu, a poté projížďka na lodičkách po kanálech romantického města Bruggy, „města z cihel, kamení a vody, jednoho z nejkrásnějších v Evropě“, nás zase trochu vrátila do reality. S břichem plným hranolek, vaflí a čokolády jsme padli do postele ve strašidelném hotelu F1 ve francouzském městě Calais.

Někdy v dubnu jsem byl osloven, jestli bychom si nechtěli zahrát s orchestrem v Rakousku, konkrétně ve Freistadtu. Taková šance se neodmítá, a tak začala menší či větší korespondence v němčině, která mi už fakt moc nejde. Přes různé peripetie a jazykové bariéry jsme se s rakouskou stranou dohodli a mohlo se zařizovat vše potřebné.

Děti z 5.B se v rámci Pracovního vyučování učily šít, přišívat knoflíky i vyšívat. Podívejte se na práce, které se jim opravdu povedly:

image001 postcard image002 postcardimage003 postcard

17. dubna 2019 jsme se se třídou vydali do Římova. Navštívili jsme místní malou školičku. Paní ředitelka nám vyprávěla, jak to u nich chodí, a provedla nás její školou.

Naším hlavním cílem byla křížová cesta. Po této cestě šel sám Ježíš Kristus, akorát ne v Římově, ale v Izraeli. Cesta obsahuje 25 zastavení, tudíž 25 kapliček. Je obohacena třeba o loučení Krista s Marií. Paní, která nás po cestě provázela, nám o křížové cestě říkala různé zajímavosti. Překvapilo nás, že cesta je docela stejná jako v Jeruzalémě. Prý jsou kapličky nastaveny na stejnou světovou stranu jako originální zastávky, stejné je i jejich prostorové rozmístění a délka cesty. V každé větší kapli byly dříve vystaveny sochy. Ty ale byly bohužel odcizeny. Kdyby tam sochy byly, byl by tento zážitek mnohem silnější.